Wróć do kategorii (Aktualności)

Aktualności

To już pewne, Mercedes wybuduje fabrykę na Dolnym Śląsku
Dnia 04.05.16 przez bankkierowcy.pl / Jarek Bartkiewicz w Aktualności
Polska oferta okazała się najbardziej atrakcyjna dla niemieckiej marki. Na Dolnym Śląsku, pod miejscowością Jawor, Mercedes wybuduje swoją fabrykę silników. Wartość inwestycji szacowana jest na 2 mld zł, a rozpoczęcie produkcji planowane jest na 2019 rok.
 
W nowej fabryce produkowane będą najnowocześniejsze silniki benzynowe i wysokoprężne spełniające najwyższe wymogi środowiskowe. Przedstawiciele Daimlera nie są jeszcze w stanie dokładnie potwierdzić ile osób dokładnie znajdzie zatrudnienie w nowym zakładzie. Na pewno będzie to kilkaset stanowisk, a jeśli wierzyć wcześniejszym doniesieniom dziennika "Rzeczpospolita", może to być nawet do 1500 wakatów.  
 
Z kolei jak zakomunikował wicepremier i minister rozwoju, Mateusz Morawiecki realizacja tego projektu zostanie wsparta pomocą publiczną przez polski rząd. "Decyzja o ulokowaniu w naszym kraju fabryki silników samochodowych nowej generacji potwierdza otwartość Polski na inwestycje zagraniczne" - dodał Morawiecki.
 
W 2015 r. na obrzeżach ponad 20-tysięcznego Jawora powstała Dolnośląska Strefa Aktywności Gospodarczej - S3 Jawor (DSAG-S3), która jest częścią Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To właśnie tam swoją fabrykę zamierza wybudować Mercedes Benz Manufacturing, oddział koncernu Daimlera, zajmujący się między innymi montażem silników dla modeli niemieckiego producenta.
 
„W nowych zakładach w Jaworze chcemy zlokalizować drugą fabrykę silników Mercedes-Benz Cars poza granicami Niemiec. Dysponując kilkoma zakładami, możemy elastycznie reagować na zmiany rynkowe. Za zarządzanie siecią fabryk układów napędowych odpowiada główna fabryka w Untertürkheim” - wyjaśnił Frank Deiß, szef działu produkcji układów napędowych Mercedes-Benz Cars i szef fabryki Mercedesa w Untertürkheim. Przyszli pracownicy fabryki silników w Polsce mają być przygotowani do wykonywania swoich nowych zadań poprzez udział w rozbudowanych kursach szkoleniowych.
 
W jaworskiej fabryce Mercedes zamierza uruchomić linie montażowe czterocylindrowych silników benzynowych i wysokoprężnych.
 
 
Warto przypomnieć, że ulokowaniem swoich zakładów na tym terenie zainteresowane były inne koncerny z branży motoryzacyjnej. W ubiegłym roku inwestycję rozważał indyjski multi-koncern TATA Motors, który aktualnie jest właścicielem praw dla marek Jaguar i Land Rover. Ostatecznie jednak producent wybrał konkurencyjną ofertę ze Słowacji. Inwestycja została oszacowana na około miliard funtów.
 
Mimo iż plany inwestycyjne Mercedesa nie są aż tak obszerne, to wcale nie oznacza, że Polska została z gorszym wyborem. W wywiadzie dla branżowej gazety "Automobilwoche", Markus Schaefer przedstawiciel marki ze Stuttgartu zaznaczył, że do 2020 roku koncern Dailmera zamierza wybudować nową montażownię samochodów osobowych. Jest więc szansa, że drugi obiekt zostanie ulukowany właśnie obok już potwierdzonej fabryki silników. Być może okolice Jawora w ciągu najbliższych lat staną się "mekką" Mercedesa. O tą inwestycję Polska będzie jednak musiała rywalizować najprawdopodobniej z Rosjanami.
 
Źródło: bankkierowcy.pl / Jarek Bartkiewicz
Fot.: Mercedes-Benz

 

Oferta dla Ciebie

Terminale płatnicze First Data Polcard - oferta specjalna z nagrodą!
 

3 kroki dzielą Cię od odebrania nagrody. * Sprawdź ofertę i wyślij formularz kontaktowy (wybierając temat wiadomości „Oferta dla mnie”) * Skontaktujemy się z Tobą, aby przedstawić ofertę na terminal płatniczy za 1 zł miesięcznie * Mailem otrzymasz kod na 3-miesięczny bezpłatny abonament ...

Sprawdź ofertę
Karta Routex BP PLUS
Poleca Bank Kierowcy

Skorzystaj z bardzo atrakcyjnej oferty na kartę paliwową wraz z leasingiem, która znacznie ułatwi rozliczanie i kontrolowanie wydatków na paliwo. Korzyści z używania kart BP PLUS: 1. Dostęp do ponad 500 nowoczesnych stacji w bardzo dogodnych lokalizacjach w całej Polsce 2. Gwarancja tankowani...

Zamów teraz
Instalacje LPG
 

Instalacje LPG, zbiorniki i wielozawory, lubryfikacja, ogrzewanie postojowe DEFA – sprawdź ofertę sklepu motointegrator.pl w zakresie usług instalacyjnych Nie zwlekaj. Zrób zakupy i ciesz się dobrą ceną!   ...

Zamów teraz